HAKKIMIZDA

Tarihçe (Su Perisi Otel)


Otelimiz (orijinal adıyla Tatari Konağı), İzmir’li iş adamı Mehmet Yahya Tatari (1928-2001) tarafından eşi Kevser Hanım’a (1923-1997) 25. evlilik yıldönümü hediyesi olarak yaptırılmıştır. Aile mirasının gelecek kuşaklara aktarılacağı düşünülerek bina büyük olarak tasarlanmış olup, yıllar boyunca birçok önemli konuk ağırlamıştır. Konak 2007 yılında Neşe-Hayri Arıcan tarafından satın alınmıştır. Bina restorasyonu, boya ve süslemeler, konakta sergilenen hat, nakış sanat eserleri Neşe Arıcan tarafından yaptırılmıştır. Konaktaki tablolar Arıcan çiftinin özel koleksiyonudur.

 

Kız Kulesi


17. yy’da yaşayan Evliya Çelebi Nif hakkında şunları söyler “Bu kale sarp bir kaya üzerine inşa edilmiş güçlü bir yapı olup, beş köşeli, iki bin iki yüz adımla ölçülen çevresi vardır. İki kapılı yapının, kapılarının altında inşa edilmiş kubbelerinden gelen buz gibi su akışı vardır. Birinin eliyle rahat bir şekilde üç kase su alması mümkün değildir.

 

Hitit Kabartmaları


Kemalpaşa'nın Karabel Geçidi'ndedir. Torbalı yolu üzerinde (8km) bir Hitit askeri kabartması olan Luwi savaşçı kabartması bulunmaktadır. Arkeolojik değeri yüksek olan bu kabartma, Ege Bölgesi'nde Hititlerden kalma tek örnek olarak bilinmektedir.


Nymphaion (Nif)


Yerleşim tarihi İ.Ö. 1300'lere uzanan kentin Bizans döneminden kalan kale ve saray kalıntıları ayaktadır. Kent girişinde saray kalıntısı(Kız Kulesi) ve kent kapısı bulunmaktadır.


Dağlarda, kırlarda, ormanlarda, derelerde yaşadıkları sanılan peri kızlarıdır. Kahramanların çoğunun anneleri birer Nymphe'ydi. THE CHORA OF NYMPHAION